2. İl Dışı Ataması Mümkün, Lütfen Yapın!

2. İl Dışı Ataması Mümkün, Lütfen Yapın!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2019 tarihinde yapılan illerarası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme atamasında branş bazında açılan kontenjanların yetersizliği dolayısıyla birçok öğretmen zorunlu görevini bitirmiş olduğu halde tercih ettiği kurumlara yerleşemeyerek mağduriyet yaşamıştır. 


Yıllarca Doğu ve Güneydoğu illerinde zorunlu hizmetini yapan öğretmenler bu görevi tamamladıktan sonra da ailelerine kavuşma hayali içinde yaşamışlardır. Ancak geçtiğimiz hafta yapılan iller arası isteğe bağlı ve zorunlu hizmet atamalarında öğretmenlere büyük çoğunlukla yine zorunlu göreve ait okulların açılması büyük şaşkınlık yaratmış ve öğretmenler hayal kırıklığına uğramışlardır. Dar bir kontenjanla tercih yapmak zorunda kalan öğretmenler ne yazık ki bırakın istedikleri illeri çevresindeki illere dahi yerleşemediler. Söz konusu bu mağduriyeti Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırmaya çalışan öğretmenler önümüzdeki Temmuz ayında 2. İl dışı tayini olması için taleplerini sendika, internet ve bakanlık birim ortamlarında dile getirmektedirler. 
 

Ayrıca takvimde 30 Eylül'ü değil 31 Ekim'in baz alınması gerektiğini belirten öğretmenler önceki yıllarda Bakanlığın bu şekilde düzenleme yaptıklarına dikkat çekiyorlar. 

Söz konusu mağduriyetin giderilmesi adına il dışı iller arası atamaların 2. defa yapılarak gerek öğretmenlerin motivasyonları gerekse de aile birliğine yönelik güzel bir çalışma olacağı yönünde öğretmenlerin kararlı duruşu görülmektedir.

Bu bağlamda illerarası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme atamalarında mağduriyet yaşayan öğretmenler sosyal medya, sendika bağlantılarına ve bakanlığın ilgili birimlerine başvurular yapıp haklarını aramaktadırlar.

Fatih Kul

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya YÖNTEM
Hülya YÖNTEM - 2 yıl Önce

Ailelerimiz ve bizler tercih yaparken büyük umutlarla yaptık ama verilen kontenjanlarla sonuç hüsran oldu. Mağduriyetlerimizin giderilmesi için 2. il dışı yapılmalı ki yapılmaması için hiçbir sebep de yok zaten

SIRADAKİ HABER