Dersler Ne Zaman Başlıyor?

Dersler Ne Zaman Başlıyor?

Koronavirüsün Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile birlikte sosyal hayatın eskisi gibi olmayacağı uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

Peki koronavirüs tedbirlerine uyarak eğitim-öğretim nasıl olacak?

Okula dönüş hazırlıkları yapan Milli Eğitim Bakanlığı sosyal mesafe kuralının uygulanabileceği formüller üzerinde çalışıyor. Yeni eğitim öğretim döneminde sınıflardaki oturma düzeninin değişeceği tahmin ediliyor.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önceki açıklamasında yeni sıra alımı için ihaleye çıkıldığını söylemişti. Öğrenciler arası temasın azaltılması ve sosyal mesafenin koruması  için sınıfların ikiye bölünmesi seçeneği de değerlediriliyor.

Koronavirüse karşı önlemler kapsamında sosyal mesafeli sınıflar oluşturulacak. Teması azaltmak için sınıflar ikiye bölünecek. Koronavirüs nedeniyle 16 Mart’ta uzaktan eğitime geçildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran'dan itibaren açacakları mesajını vermişti.

Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var: 'Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.'"

 Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan da okula dönüş, salgın sonrası tedbirler, yaş gruplarına göre yapılacaklar, velilere yönelik çalışmalar ve fiziksel ortamın dönüştürülmesi gibi başlıklarda okulları yeni döneme hazırlıyor.

Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak  yeni sıralar için ihaleye çıktı. Ancak ders aralarında teneffüslerde, okul içinde sosyal mesafeyi korumak adına nasıl çözüm bulunacak?

Zira İstanbul gibi büyük şehirlerde mevcudu 2000 kişiyi aşan okullar var. 40 kişilik sınıflar var. Bu okullarda ders içi sosyal mesafeyi koruyacak önlemler bulunabilir ancak okul içinde ders dışı zamanlarda mesafe nasıl korunacak? Öğrenciler maske kullanacaklar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenciler için daha küçük boyutta maske üretimine geçileceğini açıklamıştı. 

Bu kapsamda daha küçük boyutta maskeler üretilecek. Velilere Yardım Kılavuzu MEB, salgın sonrası ‘Okula Uyumu Kolaylaştırmak, Okullar İçin Çocuk ve Gençlere Yardım Kılavuzu’ hazırlayacak. Öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik hazırlanacak kılavuzlar sayesinde tedbirlere ilişkin sorulara cevap verilecek. EBA’da Eğitim Devam Edecek Covid-19 sürecinde öğrencilerin eğitim aldığı TRT EBA TV ve EBA eğitim bilişim ağı ile EBA canlı sınıf uygulaması yeni dönemde de devam edecek. Bakan Selçuk, yaz tatilinde de EBA TV ve EBA eğitim bilişim ağı üzerinden yayınlara devam edileceğini açıklamıştı.  Temmuz-Ağustos ayları tatil olacak. Ancak isteyen öğrenciler yine EBA platformları üzerinden ders dinleyebilecek. Bu aylarda özellikle yabancı dil eğitimi konusunda Bakanlık çalışmalar yapıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 10:37

Zeynep

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER