Destekleme ve Yetiştirme Kursları İle İlgili Yeni Düzenleme Bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili yeni bir çalışma yaptığı belirtildi.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları İle İlgili Yeni Düzenleme Bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili yeni bir çalışma yaptığı belirtildi. Yapılması planlanan yeni düzenleme ile Milli Eğitim Bakanlığı okul yöneticilerinin destekleme ve yetiştirme kurslarında kurs vermelerinin engelleneceği iddia ediliyor.

Şu andaki yönetmelikte okullarda görevli okul müdür ve müdür yardımcıları istedikleri takdirde destekleme ve yetiştirme kursu açabilmektedir. Özellikle okuldaki destekleme ve yetiştirme kurslarından sorumlu idareciler okullarda hem kursların işleyişini sağlamakta hem de destekleme ve yetiştirme kursu vermektedir.

Okul yöneticilerinin DYK kurslarında bu şekilde ders vermeleri hem okul yönetimi açısından sıkıntılar oluşturmakta hem de kursun verimliliğini düşürmektedir. Bu da öğrencilerin bu kurslardan azami derecede faydalanmasına engel teşkil etmektedir.

Fakat okul yöneticilerinin sadece destekleme ve yetiştirme kurslarının işleyişinden sorumlu olması ve ders vermemesi durumunda ise ücret açısından mağduriyet oluşturmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının bu sıkıntıların giderilebilmesi için değişikliğe gideceği ama bu süreçte okul müdür ve müdür yardımcılarının mağdur edilmemesinin yolunu aradığı iddia edilmektedir.

Bakanlık yetkililerin özelikle DYK Kursu verilen okullarda verilen DYK kurslarına göre ortak bir havuzdan ücret ödenmesi konusunda çalışmasını yoğunlaştırdığı ve bunun dışında farklı çözümlerin olduğu Maliye Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonrası bir yol haritasının çıkması bekleniyor.

Yapılacak planlama merakla bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 16:20

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER