Hangi öğretmenlerin yer değiştirmelerde öncelik hakkı vardır?

Okulu Kapatılan Öğretmenler ile yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanların yer değiştirmelerde öncelik hakkı vardır

Hangi öğretmenlerin yer değiştirmelerde öncelik hakkı vardır?

1-OKULU KAPATILAN ÖĞRETMENLERİN YER DEĞİŞTİRMELERDE ÖNCELİK HAKKI

VARDIR

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç

ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi

1. fıkrasında şu hüküm yer almaktadır:

"(1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan

mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın

öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması

ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı

oluşması halinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği

sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak

öğrencilerin taşınması halinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle

kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm

kadro bulunması halinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları

olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri

ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır."

Bu hükümlere göre; okulları kapatılan öğretmenler yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması halinde bu eğitim

kurumlarına, yeni eğitim kurumu açılmamışsa, öncelikle öğrencilerin taşındığı

okullara ve il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına

mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanmaktadırlar. Peki; okulu kapatıldığı için il/ilçe emrine atanan öğretmenlerin yer değiştirmede öncelik hakları var mıdır?

Fakat bu atamalarda boş norm kadro bulunmaması halinde bu öğretmenler okulları

kapatıldığından dolayı il/ilçe emrine atanmaktadırlar.

Özür durumu atamalarında il/ilçe emrine verilen öğretmenlerle

birlikte ve okullardaki norm kadro fazlası öğretmenlerle birlikte norm fazlası

öğretmenlerin atamalarında bu okulları kapatılan öğretmenlere yer değiştirme

hakkı tekrar verilmektedir.

Bu durumda okulları kapatılan öğretmenler; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer

Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer

değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 1. fıkrasından dolayı elde ettikleri öncelikle atanma hakları göz ardı

edilmektedir.

Dolayısıyla okulları kapatıldığından dolayı il/ilçe emrine verilen

öğretmenlerin her türlü il/il dışı özür durumu norm fazlası yer

değiştirmelerinde önce boşalan norm kadrolara tercihi alınarak öncelikle

atanması gerekmektedir. Fakat son zamanlarda köy okullarının gereksiz yere

kapatılarak; öğretmenlerin yer değiştirmesi ve yeni

bir taşıma hattı yaratmak için kullanıldığı görülmektedir.

2-YÖNETİCİLİK GÖREVLERİNDEN İSTEKLERİ ÜZERİNE AYRILANLARIN YER DEĞİŞTİRMELERDE

ÖNCELİK HAKKI VARDIR

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme yönetmeliğinin "Yöneticilik

görevinden ayrılma" başlıklı 34. maddesi 1. fıkrasındaki; " (1) Yöneticilik görevlerinden

istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık

norm kadro olması ve istemeleri halinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise

öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir

eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması

halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm

kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır." hükümlerine göre;

Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar;

1- Bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri halinde bu

eğitim kurumuna,KAPAT [X]2- Öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir

eğitim kurumuna,

3- İlçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde

istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim

kurumuna öğretmen olarak atanırlar.

Ahmet KANDEMİR

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 06:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER