İmam Hatiplere İlgi Az mı?

İmam Hatiplere İlgi Az mı?

İmam Hatiplere İlgi Az mı?


2012 yılında yapılan 4+4+4 değişikliğiyle birlikte İHO açılması sağlandı ve o gün bugün tüm il ve ilçelerde İmam Hatip okulları hızla çoğaldı. Daha önce İHL açılması önünde engel yoktu ama İHO sayısı artınca doğal olarak İHL sayısı da arttı.


Bugün itibarıyla İstanbul’da her 5 okuldan biri İmam Hatip.


Bu okullar ilk açıldığı zamanlar yetkililer: “Şu an doluluk oranları görece olarak diğer okul türlerinden düşük, ancak zamanla ilgi artacaktır.” derlerdi. Peki, ilgi ve kontenjan doluluğu noktasında şu an itibarıyla durum nedir?


Bu konunun açıkça anlaşılması için özellikle “dindar” kesimin yoğun olduğu kabul edilen İç Anadolu bölgesi illerine bakmak daha aydınlatıcı olabilir. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz 2 hafta boyunca liselere yerleştirme tercihleri yapıldı. Tercih bürosu olarak görev yapan okullarda görev yapan bazı rehber öğretmenlerden bize gelen dönütler çok ilginç. “Nitelikli” de olsalar İHL’lere tercihlerin çok sınırlı olduğu, birçok İHL’nin kontenjanın çok altında eğitim verdiği söyleniyor.


Ne Yapılmalıdır?


Bana kalırsa bu iş siyasi inatlaşma konusu olmaktan çıkarılmalıdır. Taşrada yöneticiler bu konuda inisiyatif alamazlar. Hiçbir il veya ilçe milli eğitim yöneticisi –kontenjan 1’e bile düşse- bir imam hatip okulu kapatmaya cesaret edemez. En tepeden siyasi bir kararla konuya müdahale edilmelidir.
Kontenjan altı okullar birleştirilmeli ve diğerleri ihtiyaca göre dönüştürülmelidir. Çocuğunu imam hatip okullarına göndermek isteyen ama gönderemeyen tek bir veli kalmayacak şekilde planlama yapılmalı, ama kontenjan fazlası okullar da kararlı ve cesur adımlarla bir an önce dönüştürülmelidir. Hangi okul türüne devam ederse etsin hepsi bizim evlatlarımızdır. Bir okul türünde sınıf mevcudu 40 civarındayken başka türlerde 10’lardaysa bu sürdürülemez. 

Siz de bilgi ve gözlemlerinizi lütfen yorum olarak yazınız.

Metin KOÇER
 

Fatih Kul

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER