MEB'den Özel Eğitim Atağı

MEB'den Özel Eğitim Atağı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), bu yılın sonu itibarıyla 81 ilde engeli olan çocuklar için özel eğitim anaokulları hizmete açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim anaokulları, ilkokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları, bağımsız anaokulları ve diğer ilkokullar bünyesinde de özel eğitim sınıfları açmayı planlıyor.

Şu anda Türkiye genelinde 28 ilde 52 özel eğitim anaokulu bulunuyor. Aksaray'da 2, Ankara'da 4, Bursa'da 2, Diyarbakır'da 2, Eskişehir'de 2, Hatay'da 2, İstanbul'da 12, İzmir'de 3, Sakarya'da 3 ve Trabzon'da 2 özel eğitim anaokulu hizmet veriyor.

Özel eğitim anaokulu 81 de olacak

 MEB, sadece 28 ilde bulunan özel eğitim anaokulunu 81 ile yaygınlaştırmak için çalışmalara başkadı. Bu yılın sonuna kadar özel eğitim anaokulu olmayan 53 ilde de anaokulu açılacak. 2020 yılının ilk 6 ayında 53 ilin 30'unda özel eğitim anaokullarının hizmete girmesi planlanıyor.

Türkiye genelinde ayrıca 76 ilde de 354 özel eğitim anasınıfı bulunuyor. İstanbul'da 42, Ankara'da 21, Van'da 14, İzmir ve Tekirdağ'da 11 ve Kocaeli'nde 10 özel eğitim anasınıfı hizmet veriyor.

- Özel eğitim anasınıfı uygulaması 81 ile yaygınlaştırılıyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bakanlık olarak özel eğitimde sunulan hizmet kalitesinin yanında bu hizmetin erişilebilirliğinin de önemli olduğunu ifade etti. Özer, hem verilen hizmetin kalitesinin hem de bu hizmetlere 81 ilde vatandaşların kolayca erişilebilmesinin hedefleri olduğunu belirtti.

Şu anda 28 ilde hizmet veren özel eğitim anaokulu hizmetini, bu yılın ilk 6 ayında 30 ilave anaokulu hizmete sokarak 58’e çıkartacaklarını bildiren Özer, şunları söyledi.

 "Bu yılın sonu itibarıyla 81 ilde özel eğitim anaokulunu hizmete alacağız. Dolayısıyla 81 ilde en az bir anaokulunun hizmet vermesini sağlamış olacağız. Ayrıca, 76 ilde hizmet veren özel eğitim anasınıfı uygulamasını da bu ay itibarıyla 81 ile çıkartacağız. Böylece özel eğitim anaokulu ve özel eğitim anasınıfı olmayan ilimiz kalmamış olacak. Bir sonraki adım olarak da özellikle büyükşehirlerimize ağırlık vererek buralardaki özel eğitim anaokulu sayısını artıracağız."

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 11:51

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER