YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafında ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? YKS üniversite yerleştirme sonuçları sorgulama ekranı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından alınan YKS tercih işlemleri günlerde tamamlandı. Hayallerindeki okullarda okuyabilmek için üniversite tercihlerini yapan aday öğrenciler, ÖSYM'den gelecek müjdeli haberi bekliyor. Bilindiği gibi, YKS üniversite yerleştime sonuçlarının açıklanmasının ardından, istenilen okul ve bölümlere yerleşilip yerleşilemeyeceği kesinlik kazanacak. Tam bu noktada, '2019 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusunun cevabı en çok merak sorgulananlar arasında öne çıkıyor. Belirtilen tarihlerde işlemlerini yapamayanlar ise YKS ek yerleştirme için son sürat araştırmalarını yapıyor. Peki, ek tercih tarihleri belli oldu mu ve üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? Sizler için hazırladığımız haberimizden YKS tercih sonuçları açıklanma tarihi hakkında bilgi edinebilir, ÖSYM bilgileri ile ek yerleştirme süreci hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafında ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? YKS üniversite yerleştirme sonuçları sorgulama ekranı

Adayların yoğun ter döktüğü ve ince eleyip sık dokuduğu YKS tercihleri geçtiğimiz günlerde sona erdi. Belirtilen tarihler arasında üniversite tercihlerini ÖSYM aracılığıyla aday öğrenciler, adeta dört gözle kurum tarafından gelecek müjdeli haberi bekliyor. Bu bağlamda da, '2019 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman ve hangi tarihte açıklanacak?' sorusu yanıtı en çok merak edilenler arasında ilk sırada bulunuyor. Zira, üniversite tercih sonuçları ardından istenilen bölüm ve okullara yerleşip yerleşemeyecekleri belli olacak. Hemen ardından ise üniversite kayıtları gerçekleşecek.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?
Belirtilen günler arasında mazeret ya da çeşitli sebeplerden ötürü işlemlerini ÖSYM'ye ulaştıramayan adaylar ya da herhangi bir okula yerleşemeyenler, YKS ek tercih tarihleri hakkında doğru ve güncel bilgilere erişmeye çalışıyor. Bilindiği gibi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından adaylara ek yerleştirme hakkı tanınıyor.


2019 YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Sizler için hazırladığımız haberimizin detaylarından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında fikir sahibi olabilir, ek yerleştirme süreci ile kayıtlar hakkında tüm bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz kesinlik kazanmadı; ancak en geç 19 Ağustos 2019 Pazartesi günü erişime açılması bekleniyor.

Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Fatih Kul

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER