Emekli Promosyonları İle İlgili Merak Edilenler

Emeklilerin promosyon ödemesi alabilmesi için tek şart maaş aldığı bankaya 3 yıl bankada kalma taahhüdü vermesi.

Emekli Promosyonları İle İlgili Merak Edilenler

Emekli maaşlarının yattığı bankalar, 1 Mart 2017'de emeklilere promosyon ödemeye başlamıştı.

Dolayısıyla 1 Mart 2017'de ilk promosyonunu alan emekliler, vaat ettikleri 3 yılın bitimiyle1 Mart 2020'de ikinci promosyonu almaya hak kazandı. 2020-2023 yıllarını kapsayacak ikinci promosyon için emekli maaşı ödemesinde en büyük paya sahip olan Ziraat Bankası ile protokol imzalandı. Diğer bankalarla da protokol imzalanacak.

Promosyon Şartı Ne?

Emeklilerin promosyon ödemesi alabilmesi için tek şart maaş aldığı bankaya 3 yıl bankada kalma taahhüdü vermesi. Bankayla anlaşma imzalayan emekli, maaşını 3 yıl süreyle ilgili bankadan almayı taahhüt edecek. Üç yıl dolmadan maaşını başka bir bankaya taşırsa, kaldığı sürenin dışındaki promosyonu bankasına iade edecek.

Ziraat Bankasıyla imzalanan protokole göre aylığı;

* 1.500 TL’ye kadar olan emeklilerimize 500 TL,

* 1.500-2.500 TL arasında olan emeklilerimize 625 TL,

* 2.500 TL üstünde olanlara ise 750 TL tutarında promosyon ödenecek.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Promosyon üç yıl için geçerli olacak. Her üç yılda bir tutar yeniden belirlenecek.

Başvuru yapanlara ödemeler peşin yapılacak. Üç yıllık taahhütname alma sürelerine göre, örneğin Mayıs 2017’de taahhütname alınmış, Mayıs 2020’de süresi bitiyor. Süresi dolduğu anda emekli gelip taahhütnamesini verecek, bunu da internette mobil uygulamadan yapabilecek. Bu süreçten sonra promosyon maaşa göre peşin yatırılacak. Emekli maaşı alınan hesaba promosyonlar yatacak.

Vefat eden emeklinin eşi ile yetim çocuklarına da promosyon ödenecek. Ancak bu hesap maaş bağlama katsayısına göre hesaplanacak. Dul ve yetime ödenecek tutar bu kişilere bağlanan aylıklar oranında belirlenecek.

Herkes İstediği Bankayı Seçebilecek

Emekliler maaş aldığı bankayı istediği zaman değiştirebilir. Bunun için maaş almak istedikleri bankanın şubesine giderek hesap açmaları ve maaş aldığı bankaya bu isteği bildirmeleri gerekiyor. Bu durumda aradan geçen süreye göre hak edilen promosyon tutarı hesaplanıyor, kalan kısım maaştan düşülüyor.

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER