20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Son Dakika

20 bin sözleşmeli öğretmen atamaları tercihleri ile ilgili tüm detaylar 

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Son Dakika

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları 2020 Tercih Başvuru Sayfası Açılıyor.

Öğretmen Atamaları Tercih Başvuru Sayfası önümüzdeki hafta açılacak. MEB tarafından yayımlanan takvime göre sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri 9 Mart 2020 tarihinde başlayacak ve 13 Mart 2020 tarihinde sona erecek. Öğretmen atamaları tercih başvuru sayfası ilkatama.meb.gov.tr adresinden erişime açılacak.

Tercihlerde bu yıl sözleşmeli öğretmen adaylarına 24 il açılacak. Verilen 20 bin kontenjanda tercih edilecek okulların yaklaşık %98'i doğu ve güneydoğu iline yapılacak. En çok sözleşmeli öğretmen ataması sırasıyla Şanlıurfa, Gaziantep, Van, Ağrı ve Diyarbakır illerine yapılacak.MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI TERCİH BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

20 bin öğretmen ataması tercih başvurusu için başvuru sayfası ilkatama.meb.gov.tr adresinden erişime açılacak ve adaylar buradan tercihe kendi branşında açılan okulları görüntüleyebilecek. MEB'in bu atamada batı illerine özellikle İstanbul'a çok atama yapacağı gelen bilgiler arasında.

Ayrıca yine yönetmelik değişikliği ile tercih başvurusunda adaylar 40 okulu tercihlerine yazabilecek

Öğretmen Adaylarından Hangi Belgeler İstenecek?

1.Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

2. Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

3. Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

4. Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.).

5. Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

Atamalarda Şanslı Branşlar:

Her iki atamada da ve diğer birçok atamada da hemen hemen aynı branşlara kadro üstten başlayarak verildi ve ilk beş sıra hiç değişmedi.

MEB için gözde ilk 5 branş şu şekilde: Sınıf Öğretmenliği, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği .

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 12:53

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER