"Akciğerlerde kalıcı hasara neden olabilir"

"Akciğerlerde kalıcı hasara neden olabilir"

.Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüsü gençlerin bir kısmının kolay atlatabildiğini ancak akciğerde kalıcı hasarlar bıraktığını belirterek Kara, Covid-19 için herkesin kendi önlemini alması gerektiğini söyledi ve sosyal izolasyonun önemli olduğunu sözlerine ilave etti.

Ateş Kara, NTV'de katıldığı canlı yayında

 Bu hastalığı öyle veya böyle hafife almamamız lazım. Bu hastalık ağır bir hastalık. Bu hastalık ölümcül bir hastalık. Yani insanların kendilerini iyi hissetmeleri gerekebilir ama şunun altını bir kez daha çizelim. Bu hastalık gerçekten ağır gidiyor, evde kalmamız gerekiyor. Hastalıktan evet doğru büyük kesim iyileşiyor ama iyileşenlerin de akciğerlerinde hasar bırakıyor. Yani bir futbolcu bu hastalığı geçirdikten sonra hayatının kalan kısmında futbol oynayamama ihtimali çok yüksek. dedi

Ateş Kara Kimdir

Ankara Lisesi’ni ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng)’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 2000’de tamamladı. 1998-1999’da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başasistanlığı yaptı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde çocuk enfeksiyon hastalıkları yandal ihtisasını 2002’de bitirdikten sonra aynı ünitede çalışmaya devam etti. 2004 yılında pediatri doçenti, 2010 yılında profesör oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesi olan Dr. Ateş Kara, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği genel sekreteri görevini de yürütmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 16:01

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER