Bağışıklık Sistemini Destekleyen Kombinasyonlar

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Kombinasyonlar neler?

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Kombinasyonlar

Bağışıklık sistemi, sürekli olarak aktiftir; vücuda ait olan ve olmayan hücreleri belirler. Bu işlev, sistemin enerjisini artırır. Ancak bunun için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.

Aşağıdaki tarifler, soğuk algınlığı ve gripten kurtulmak için gerekli besinleri içerirler

Domates suyu: Evde, taze organik domateslerle katkı maddeleri içermeyen domates suyu yapabilirsiniz. Folat bakımından zengin, enfeksiyon riskini azaltan bir içecektir. A ve C vitaminlerinin yanında demir de sağlar.

Elma, havuç ve portakal: Bu kombinasyon; vücudu koruyan ve enfeksiyonlarla mücadele eden bir yardımcıdır. Yeşil elmanın ekşiliğini, havuç ve portakalın lezzeti keser. Bağışıklık sistemini destekleyen A, B-6 ve C vitaminleri, potasyum ve folik asit zengini bir karışımdır.

Portakal ve greyfurt: C vitamini eksikliği, bağışıklık yanıtında bozulmaya neden olabilir. Bu narenciye kombini, günlük C vitamini ihtiyacından fazlasını içerir. A, B-6 ve C vitaminleri, folik asit ve çinko da sağlar.

Süs lahanası, domates ve kereviz: Süs lahanası, birçok yeşil meyve sularına göre daha fazla lif içerir. Lahana tadı, diğer sebzelerle bastırılır. Yeterli miktarda A vitamini sağlar. Tarife yaban turpu da eklenebilir. Anti-enflamatuar faydalarının yanında A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum, demir ve yağ asitleri bakımından zengin bir kombinasyondur.

Pancar, havuç, zencefil ve zerdeçal: Bağışıklık sistemine yardımcıdır. İnflamatuar belirtileri azaltan kök sebzelerdir. Enflamasyon, genellikle enfeksiyonlara karşı bağışıklıktır. Burun akıntısı, öksürük ve vücut ağrıları ile karakterize grip veya soğuk algınlığına neden olabilir. Bu karışım; enfeksiyonlarla savaşan A, C ve E vitaminleri, demir ve kalsiyum içerir.

Çilek ve mango: Özellikle mangodaki E vitamini, yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendiren ekstra antioksidan yararlar sağlar. A, C ve E vitaminleri, demir ve folat bakımından zengin bir kombindir.

Çilek, kivi, nane: C vitamini içeren sağlıklı bir alternatiftir. Ayrıca A ve B-6 vitaminleri, magnezyum, çinko ve folat da içerir. Bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren etkileri vardır.

Karpuz suyu: Bağışıklık sistemine yardımcı olmanın yanında ağrıları da hafifletir. Kas ağrısı, özellikle yaşlılarda görülen gribin sık görülen bir belirtisidir. A ve C vitaminleri, magnezyum ve çinko bakımından zengindir.

Ispanak, marul ve lahana: Bitkisel bazlı, yeşil renkli ve sağlıklı bir kombinasyondur. Bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyulan besinlerin birleşimi ile “güç merkezi” niteliğindedir. Bu vitaminli karışım, immün hücre proliferasyonu ve antikor üretiminde önemli bir rol oynar. A, C ve B-6 vitaminleri, demir ve kalsiyum zengini bir bağışıklık kombinidir.

Faydalı Bilgiler ve Uyarılar

  • Yabanmersini ve ahududu, diğer meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında antioksidan kapasiteleri çok yüksek besinlerdir. Özellikle yabanmersini, önemli bir bağışıklık güçlendiricidir.
  • Mantar türleri, bağışıklık sistemini güçlendiren protein, lif, C ve B vitaminleri, kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengindir.
  • Günlük 8 ila 11 miligramdan fazla çinko alınması tam tersi bir etki yaparak bağışıklık sistemi işlevini engelleyebilir!
  • İşlenmiş gıdalardan, tahıllardan ve şekerlerden kaçınmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli yöntemlerdir.
  • Organik yöntemlerle beslenen sığırların etleri ve sakatatlarında bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren yağ asidi “konjuge linoleik asit” (CLA) seviyesi, diğer yöntemlerle beslenen hayvanların etlerine oranla 3 ila 5 kat daha fazladır.
  • Patojenlerle mücadelede sebze ve meyvelerin taze ve organik olması önemlidir. Özellikle çiğ sebzeler tercih edilmelidir.
  • Propolis, arı reçinesidir ve dünyadaki en geniş spektrumlu antimikrobiyal bileşiklerinden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda, bağışıklık tepkisine yardımcı olan fenolik bileşikler “kafeik asit” ve “apigenin” bakımından zengindir.
  • Bağışıklığı desteklemek için geleneksel olarak fermente edilmiş kefir ve turşu gibi besinler tercih edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 14:45

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER