Bu Haberi Herkes Okumalı

Bu haberi herkes okumalı

Bu Haberi Herkes Okumalı

Virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından ülkemizde önemleler artırıldı. Her geçen gün bu konuda yeni ve etkileyici tedbirler alınıyor ve yeni durumla ilgili halk sürekli yetkililer tarafından bilgilendiriliyor. Bu takdire şayan durum halk tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Marketlere alışverişe gelen insanların çoğu hiçbir koruma önlemi almadan gelmekte ve risk oluşturmakta. Ayrıca kalabalık ortamlar oluştuğu ve temiz hava sirkülasyonu sağlanamadığı için marketlerden uzak kalmak gerekli. Tabi bu mümkün olmadığına göre market içine az sayıda insan girmeli, onlar çıktıktan sonra dezenfekte işlemi yapılmalı. Daha sonra yine az sayıda insan markete girerek alışverişini tamamlamalı.

Market içerisinde yüzlerce insanla iletişim kuran ve sürekli parayla, alışveriş kartıyla temas halinde olan kasiyer ve satış görevlilerinin korona virüsüne karşı aldığı tek önlem ise eldiven takmak. Eldiven bile takmayan pek çok kasiyer görmek mümkün.Çünkü asgari ücretle çalışan bu kişilerin eldiven ve maske ücretini karşılamaya bütçeleri yetmiyor.   Ayrıca sadece eldiven kesinlikle yeterli değil. Çünkü markette insanlar arasında uzmanların tavsiye ettiği bir, bir buçuk metrelik mesafe korunamıyor.

Aynı şekilde terazide duran market görevlileri için de durum farklı değil. Onlar büyük risk altında. Depo görevlileri ellerini sürekli malzamelere sürüyor ve biz o malzemeleri, yiyecek, içecek, temizlik vb. alıp evimize getiriyoruz.  Ve ABD'de Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü'nde yapılan araştırmaya göre, virüs havada birkaç saat, bazı yüzeylerde ise iki ila üç güne kadar kalabiliyor. Virüsün örneklerini bir havaya püskürten bilim insanları şu sonuca vardı:

- Virüs havada üç saate kadar kalabiliyor.

- Bakır bir yüzeyde dört saat durabiliyor.

- Karton üzerinde 24 saate kadar kalıyor.

- Plastik ve paslanmaz çelikte iki ila üç güne kadar kalabiliyor.

Araştırma sonucua göre virüs en fazla plastikte kalıyor

Bu araştırma sonuçları da durumun ne kadar ciddi olduğu ortaya koyuyor. Zira virüsü kapmış bir kişinin kısa sürede 625 kişiye bulaştırabileceği ifade ediliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar ve gıda satış noktalarında çalışanların sorunlarını Meclise taşıdı, önlemlerin artırılması gerektiğini söyledi. Gürer yaptığı açıklamada, marketlerde, alışveriş merkezleri ile restoranlarda çalışan sayılarının artırılması, kasiyerlerin çalışma sürelerinin kısaltılması, belli süre aralığı ile dinlenmelerinin sağlanması, gerekli hallerde de maske ve eldiven kullanmalarının zorunlu hale getirilmesi, her satıştan sonra ellerini dezenfekte edebilecekleri ortamın sağlanması önerilerinde bulundu.

Marketlerde çoğunlukla asgari ücretle çalışan işçiler var. Ve bu kişiler ve aileleri büyük risk altında. Mahalli marketlerin yanı sıra zincir marketlerde bile çalışanlara maske ve eldiven tedariki yapılmamış. İmkanı olanlar maske ve eldiven takmaya çalışıyor. Ancak maske fiyatlarının fırsatçılar nedeniyle fahiş fiyatla satılması herkesi zor durumda bırakıyor. Dolayısıyla maske takabilen, eldiven kullanabilen market çalışanı sayısı çok çok az.

Marketlerin çoğunda bugüne kadar dezenfekte işlemlerinin yapılmamış olması da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Acilen market çalışanlarının şartlarıyla ilgili tedbirler alınmalı. Zira onlardan birisinin virüsü kapması diğer 625 kişiyi daha risk altına sokuyor.

Market çalışanlarının çoğu aile geçindirdiği için işten de ayrılamıyor. Onlar risk altında olduğu için hepimiz aynı durumdayız. Çünkü birimiz demek hepimiz demek.

Biz bu virüsü birlik ve beraberlik içinde, ulusal dayanışmayla yenebiliriz. Virüs küçük, Türk Milleti Büyük. Türkiye'miz güçlü. Devletimiz güçlü. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan güçlü. 

Bugünler de geçecek. Ve güzel mutlu günlerimize geri döneceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 17:58

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER