Cezaevlerindeki Görüşler Ertelendi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, alınan önlemleri açıkladı.

Cezaevlerindeki Görüşler Ertelendi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, alınan önlemleri açıkladı. Yapılan açıklamaya göre açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşler, cezaevlerindeki aile görüş odalarının kullanımı, cezaevleri arasındaki nakiller iki hafta süreyle ertelendi. Ayrıca iş yurtları kapsamında dışarıda çalışan hükümlüler diğer hükümlülerden ayrılacak ve kuruma girenlerin ateşleri ölçülecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın katılımıyla Sağlık Bakanlığında toplantı yaptı.

.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olayın başından itibaren tüm tedbirleri aldıklarını, gerektiği takdirde almaya da devam edeceklerini söyledi. Yurt dışı ziyaretlerinin, toplantıların nisan sonuna kadar ertelendiğini, kurumların dezenfekte edilmesi gibi tedbirleri aldıklarını söyledi.

Bakan Gül, özellikle ceza infaz kurumuna girişten önce ilk kabul raporlarıyla bulaşıcı hastalık yönünden değerlendirme yapılacağını,

hastalık belirtisi olanların ceza infaz kurumuna alınmayacağını, bu kişilerin sağlık muayenesinden geçirilip tedavileri yapıldıktan sonra ceza infaz kurumuna alınacağını ifade etti..

Bakan Gül, "Açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşlerin iki hafta süreyle ertelenmesi burada karara bağlanmıştır. İki hafta sonra durumun tekrar değerlendirilmesi, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda yine karara bağlanacaktır." dedi.

 Zorunlu durumlarda cumhuriyet başsavcılığı kararıyla görüşlerin yaptırılacağını aktaran Gül, yabancı uyruklu olup, yurt dışından gelenlerin yapmak istedikleri ziyaretlerin de süresiz ertelendiğini bildirdi.

İki hafta süreyle açık cezaevinde kalanların özel izin haklarının da ertelendiğini dile getiren Gül, süreçler bittikten sonra tüm bu hakların verileceğini vurguladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İş yurtları kapsamında dışarıda çalışan hükümlülerin diğer hükümlülerden ayrılması kararlaştırılmıştır. Cezaevlerindeki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odalarının da kullanılması iki hafta süreyle ertelenmiştir." dedi

Gül, cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların avukatlarıyla görüşmelerinde herhangi bir sınırlama yapılmayacağını söyledi.

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER