Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Tedbir Kararı

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Tedbir Kararı

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar almaya devam ediyor.

Son olarak Cuma ve vakit namazlarının cemaatle kılınmasına ara verilmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı cenaze namazlarının namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması, defin işlemlerinin ise mümkün olduğunca kalabalık oluşturulmadan yerine getirilmesini kararlaştırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirusun (Covid-19) Türkiye'de yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek için salgın hastalık riski sona erinceye kadar alınan yeni kararlar şöyle:

"Cenaze namazlarının, vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak, bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması. Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesi. Taziye evleri ve çadırlarının bu süreçte kullanılmasının ortaya çıkarabileceği riskler anlatılarak, bu nitelikteki mekanların kullanımına bir sure ara verilmesi." Şeklinde açıklama yapıldı

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER