Eğitim Bir-Sen: FETÖ'den açığa alınan idareciler eski görevine iade edilsin

Eğitim-Bir-Sen sendikasına mensup bir görevlinin FETÖ soruşturmasnıda açığa alınıp, daha sonra yönetici görevine atanmamasına ilişkin kazanmış olduğu idare mahkemesi kararını paylaşıp, açığa alınan görevlilerin eski görevine iadesi için yetkililere seslendi.

Eğitim Bir-Sen: FETÖ'den açığa alınan idareciler eski görevine iade edilsin

Sendika'nın konuya ilişkin açıklaması:

Eğitim-Bir-Sen olarak, asılsız ihbara dayalı olarak açığa alınan ve sonrasında hakkında yürütülen soruşturma neticesinde iftiraya uğradığı anlaşılan üyemizin eski görev yerine iadesi isteminin reddedilmesi üzerine açtığımız davada, mahkeme, açığa alınma gerekçesinin hukuki dayanaktan yoksun olduğunun tespiti üzerine tekrar eski görevine iade edilmesi gerektiğine hükmetti.

Ankara 23. İdare Mahkemesi kararında, ". davacı hakkında FETÖ/PDY terör örgütü ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle yapılan ihbarların asılsız olduğu, davacının görevden uzaklaştırılmasına ilişkin sebebin gerçeği yansıtmadığı hazırlanan müfettiş raporuyla sabit olduğu, müdürlük görevinden alınarak başka bir okula öğretmen olarak atanmasında kullanılan takdir yetkisinin, görevinde başarısızlığı, disiplinsizliği veya liyakaten yetersiz olduğuna ilişkin hukuken kabul edilebilir herhangi bir durumun tespitiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiği, aksi durumda açığa alınma gerekçesinin hukuki dayanaktan yoksun olduğunun tespiti üzerine tekrar eski görev yerine iade edilmesi gerekirken, bu hususta bir değerlendirme yapılmadan işlem tesis edilmesinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullanıldığı kabul edilemeyeceğinden, takdir yetkisine dayalı olarak yapılan atama işleminde hukuka uygunluk bulunmamaktadır" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER