Herkes Kendi Olağanüstü Halini Oluştursun.

Herkes Kendi Olağanüstü Halini Oluştursun.

Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmesinde Koca, neler söyledi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca herkes test yaptırabileceğini, ancak bu testlerin yalnızca doktor sevkiyle test merkezlerinde yapılacağını söyledi

Yani klinik bulgu varsa test yapılacak. Koronavirüste ilk testte negatif çıkan, daha sonra yapılan testlerde pozitif olan vakalar olduğunu belirten Koca testi negatif çıkan kişinin kendisinde olmadığı düşünerek rahat davranması durumunda hastalığı başkasına bulaştırabileceğini söyledi. Bu nedenle herkesin hastalık bulgusu olmasa da baştan kendisini izole etmesi gerektiğini ifade etti.

Koca ayrıca “Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor." Dedi.

Ayrıca virüsün belli bir süre havada asılı kaldığını bu nedenle insanlar arasında daima asgari bir metre mümkünse daha fazla mesafe olması gerektiğini belirtti. Bu mesafe korunursa yüzünüze öksürme hapşırma olmadıkça hastalığın bulaşma riskinin çok az olduğu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 10:22

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER