Koronavirüs Nedeniyle Çalışanların İzin Durumu

Koronavirüs Nedeniyle Çalışanların İzin Durumuna dair.

Koronavirüs Nedeniyle Çalışanların İzin Durumu

Koronavirüs nedeniyle okullar 16-20 Mart 2020 tarihleri arasında erken ara tatile girdi. 23-27 Mart arası ise ilkokul ortaokul ve lise öğrencileri uzaktan online eğitim alarak eğitimlerine devam edecek.

Yine koronavirüs tedbirleri kapsamında kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulüpleri de kapatıldı. Yayımlanan genelge ile Okul öncesi ve ilköğretimde okuyan çocuğu bulunan kadın çalışanlara yıllık izin kullandırılabiliyor, yıllık izin hakkı olmayanlara ise idari izin verilebiliyor.

Bazı belediyeler de bu kapsamdaki çalışan annelere idari izin kullandıracağını açıkladı. Yakını bulunmayan anne ve babaların çocuklarının bakımı için çözüm arayışı sürüyor.

İşyerleri çalışanın rızası, talebi kapsamında ücretsiz izin kullandırabilir. Belli bir süreyle sınırlı tutularak ücretsiz izin kullandırılabilir. Bu süreçte çalışanın iş sözleşmesi askıya alınacağı için herhangi bir ücret talep edemez.

Yurtdışından dönenler 14 günlük süreçte işe gelmeyecek. Bu süreçte alınan raporlu dönemde işverenin ücret ödeme yükümlülüğü bulunuyor. SGK raporun üçüncü gününden itibaren ayakta tedavide kazancın üçte ikisi, hastanedeki tedavide de yarısı kadar iş göremezlik ödeneği vermekle yükümlü.

İşletmeler şüpheli bir durum karşısında yıllık, idari, ücretsiz izin vb. kullandırabilir. Ücretsiz yıllık izin için çalışanların onayı gerekiyor, idari izin konusunda ise kurum yetkili durumda.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 09:22

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER