Koronavirüs nedeniyle okullar tatil mi olacak?

Koronavirüs nedeniyle okullar tatil mi olacak?

Koronavirüs nedeniyle okullar tatil mi olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması geldi.Koca "Virüs komşu ülkeleri, Avrupa'yı, toplam 114 ülkeyi sardı. Bu ana kadar ki başarımız, elimizde olmayan faktörlerle devam etmeyebilir. Kontrolümüz altında olmayan değişkenler ve faktörler var, Avrupa örneğinde verdiğim gibi... Vaka görülmesi mümkündür. Yayılmasını önlemek bizim elimizde. Hepimiz görevlerimizi yapar, sorunla kurallara göre mücadele edersek ikinci büyük başarıyı elde edebiliriz. Dünya bununla kıyaslanmayacak kadar büyük salgınlar gördü. Koronavirüs salgınında şu ana kadar ölüm oranı çok düşüktür fakat bizim için her hayat çok büyük değere sahiptir. Kaygının büyüklüğü dünyada vakanın büyüklüğünden kat kat fazladır. Bu küresel soruna karşı tek tek bireyler olarak ulusal bir mücadele vermeliyiz. Riskler somut, kurallar çok basit, uyarsak bu riski ortadan kaldırabiliriz. Sorun küresel, mücadele ulusal, riskler somut, kurallar basit." dedi.

Bakan Koca, daha önceki açıklamasında:.

* Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek. Ancak tespit edilebilmiş değil.

* Şu an tahlil yapılınca bile karşımıza çıkabilir. 3 saat sonra, 1 gün sonra karşımıza çıkabilir.

* Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemediğimi bilin isterim. Yurt dışına giden çok insanımız var. Oradan enfeksiyon almadığını kim söyleyebilir.

Ölümcül koronavirüs salgınının ülkemizde görülmemesiyle birlikte önlemler de sıkı tutulmaya devam ederken, bir önlem olarak okulların tatil edilmesi konusunu Milli Eğitim Bakanı ile görüşeceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca ve Milli Eğitim Bakanı Selçuk görüşmesinden sonra ara tatilin erkene alınma, süresinin uzatılma durumu öne çıkabilir.

Şu an için tatil olduğu yönünde bir haber yok.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un görüşmeleri sonucu karar verilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 08:59

Meb Personel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya
Hülya - 3 hafta Önce

Okullar tatil olunca çocuklarımız evlerinden dışarıya hiç cikmiyacaklarmi avm ler pazar yerleri otobüsler virüs okulda değil dışarıda

SIRADAKİ HABER