Maske Takmak 36 İlde Zorunlu. Cezası Ne Kadar?

Maske Takmak 36 İlde Zorunlu. Cezası Ne Kadar?

Yaşanan pandemi nedeniyle önleyici tedbirlerden biri olarak görünen maske takma zorunluluğu ülke genelinde yaygınlaşıyor.

Pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler, kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi hale geldi.

Cadde, meydan ve sokaklarda da maske takma zorunluluğu bulunuyor. Her geçen gün maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı il sayısı artıyor.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Amasya, Bartın, Bolu, Burdur, Bursa, Balıkesir,  Denizli, Eskişehir, Düzce, Gaziantep,Gümüşhane,  Isparta, İzmir, Kırıkkale, Kayseri, Kırklareli, Kahramanmaraş, Kocaeli,  Konya, Karabük, Kastamonu,  Manisa, Mardin, Muğla, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Sakarya, Tunceli, Uşak ve  Zonguldak'ta  İl Hıfzısıhha Kurulları kent genelinde vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirdi.

İllerdeki hıfzıssıhha kurulları, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemi üzerinde durdu.

Para cezası belli oldu

Maske takmayanlara ise Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi uyarınca 392 TL para cezası uygulanacak

Maske takmak 36 şehirde zorunlu

Yeni tip koronavirüse karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olan maske takmak il hıfzıssıhha kurulları tarafından 36 şehirde zorunlu hâle getirildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 09:23

Zeynep

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER