Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi

Öğretmenlere yeni sınav görevi için başvurular başladı

Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi

20 Haziran 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafındanyapılacak olan 2020 Merkezi Sınav(LGS) için öğretmenlerden sınav görevi başvurusu alınmaya başlandı. Göreve başvuru yapmak isteyen öğretmenler: - 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan 2020 Merkezi Sınavda görev talep edecek olan öğretmenler, gün içinde yapılacak iki oturum için aynı kurum/bina(görev yaptıkları okul dışında) ve salonda görevlendirilecektir. Görevini iptal etmek isteyen öğretmenlerin iki oturumdaki görevi birden iptal edilecektir.

Okul yöneticileri kendi okullarında komisyonda olacakları için tercih yapmalarına gerek olmayacak.

Daha önceki yıllarda uygulanan branş öğretmeninin görev alamaması durumu da u sınavda uygulanmamaktadır. Bu madde ile 2020 LGS sınavında branş öğretmenleri de görev alabilecekler. 

Rehber öğretmenlerde daha önce açıklanandığı gibi kendi okullarında öğrencilere psikososyal destek sağlamakla görevli olacaklar Bu nedenle rehber öğretmenlerin tercih yapmalarına gerek yok. Yani 2020 LGS için okul müdürlerinin ve rehber öğretmenlerinin başvuru yapmalarına gerek yok. Okul müdürleri ve rehber öğretmenler kendi okullarında görevli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bu sene LGS sınavında branş öğretmenlerinin de görev almasını sağlayacak. Bu öğretmenlerimizde diğer öğretmenlerimiz gibi başvuru yapabilecekler. Başvurular mebbis.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılacak.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre ücretli öğretmenlerin de istemeleri halinde sınav sistemine kaydı yapılacak. Okulunda ücretli öğretmen bulunan okul yöneticileri sisteme bu öğretmenlerin kaydını yapacak. Daha önceki yıllarda ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda sadece kadrolu öğretmenler görev alabiliyordu. Fakat ÖSYM ücretli öğretmenlerin de sisteme katılmasını talep etti.Artık ücretli öğretmenler  de sınav görevi alabilecek.

Covid-19 salgını sürecinin ardından yapılacak sınavlarda alınan tedbirler nedeniyle sınavda görevli öğretmen ihtiyacı öğrencilerin sosyal mesafeyle oturtulması planlaması nedeniyle arttı.

Kadrolu öğretmenlerin sınav görevlisi ihtiyacı karşılamasında yetersiz kalması ihtimaline karşı ÖSYM bu sıkıntıların önüne geçebilmek için ücretli öğretmenlerin de sisteme katılmasını talep etti.

Böylece ücretli öğretmenler de artık sınav görevi alabilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 10:37

Zeynep

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER