Öğretmenlerin Hizmet Puanı Hesabı Değişiyor

Görevde Yükselme Yönetmeliği ve öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabı değişiyor.

Öğretmenlerin Hizmet Puanı Hesabı Değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görevde yükselme yönetmeliği ve hizmet puanlarının yeni hesaplaması ile ilgili açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, görevde yükselme yönetmeliğinin ve hizmet puanlarının değiştirileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlendiği online toplantıda, görevde yükselme yönetmeliği ve hizmet puanlarının değiştirilmesine dair iki önemli açıklama yaptı.

Hamza Aydoğdu'nun açıklamaları şu şekilde:

1- Yeni dünya düzeninde liyakat ve ehliyetten söz ediliyor. Görevde yükselme yönetmeliğini değiştiriyoruz. Sayın Bakan bugün imzaladı. Artık okul müdür yardımcılığından en yukarı kademeye kadar bütün basamakları tarif ettik ve bu basamaklar arasındaki geçişlerin kurallarını koyduk

2- Biliyorsunuz, hizmet puanları sadece yıllara sarih idi. 4 maddemizi değiştirdik. Artık Yüksek lisans, doktora, uluslararası ve ulusal kültürel, sanatsal ve sportif başarı gösteren, hakemli dergilerde makale, eTwinning projesinde çalışan, TÜBİTAK çalışmalarında başarılı olan projelere de hizmet puanı vereceğiz. Öğretmenin objektif kriterlere göre kendisini gösterdiği etkinliklere puan vereceğiz. Bu konuda geriye doğru puanlama olmayacak.

Öğretmenlerin Hizmet Puanı Nasıl Belirleniyordu?

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilin tüm ilçe ve beldelerinde öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla 3 hizmet bölgesi oluşturmuştur. Bu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenler çalıştıkları kurumların ilde bulunan hizmet bölgesine göre puan almaktadır. Bu hizmet bölgelerini ve bölgelerde alınan puanları şu şekilde ifade edebiliriz.

MEB Hizmet Bölgeleri ve Puanları

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerinde görev yapılan bölgelerin il merkezlerinden uzaklığına ve çalışma koşullarında ki zorluklara göre gruplara ayırarak hizmet alanları oluşturmuştur. Yukarıda yer alan 3 hizmet bölgesinde yer alan iller ayrıca 6 hizmet bölgesine ayrılmıştır. Hizmet bölgelerinde öğretmenler çalıştıkları süre boyunca hizmet puanları almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullar valilikler tarafından Birinci, İkinci ve Üçüncü hizmet alanları haricinde zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamında da Dördüncü, Beşinci ve Altıncı hizmet alanları oluşturulmuştur. Valilikler tarafından oluşturulan bu hizmet bölgeler MEB’e bildirilerek atamaların gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Atamaları gerçekleştirilen öğretmenler kurumlarında çalıştıkları süre içinde hizmet bölgelerinin öngörüldüğü puanları almaktadır.

Hizmet Bölgeleri ve Bu Bölgelerdeki Hizmet Puanları

Birinci Hizmet Bölgesi

 1. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 10 puan
 2. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 11 puan
 3. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 12 puan
 4. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 14 puan
 5. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 16 puan
 6. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 18 puan

İkinci Hizmet Bölgesi

 1. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 12 puan
 2. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 13 puan
 3. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 14 puan
 4. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 18 puan
 5. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 20 puan
 6. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 22 puan

Üçüncü Hizmet Bölgesi

 1. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 14 puan
 2. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 16 puan
 3. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 18 puan
 4. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 22 puan
 5. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 26 puan
 6. Hizmet alanında yer alan eğitim kurumları 30 puan

Yatılı Ortaokullarda Görev Yapan Öğretmenlere Ek Hizmet

Yatılı bölge ortaokullarında görev yapan bayan öğretmenler çalıştıkları süre için her sene 12 ek hizmet puanı almaktadır. Erkek öğretmenler ise yatılı ortaokullarda görev yaptıkları süre boyunca her sene 6 ek hizmet puanı almaktadır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Öğretmenler Ek Hizmet Puanı

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ‘nda görev almaları durumunda görev aldıkları her ay için 0,5 ek hizmet puanı almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 10:38

Zeynep

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER