Okullar Tatil Olursa Eğitim Nasıl Devam Edecek?

Okullar Tatil Olursa Eğitim Nasıl Devam Edecek?

Milli Eğitim Bakanlığı merkez binasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un başkanlığında düzenlenen toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı, corona virüs tehdidine karşı eğitim süreciyle ilgili planlamaları en ince ayrıntısına kadar değerlendi. Ve corona virüse karşı okullarda uygulanacak tedbirler görüşüldü. Okullardaki eğitim sürecinin planlanmasına ilişkin tüm olasılıklar ve senaryolar masaya yatırıldı. Toplantıda okulların hijyen malzemelerine erişimi, merkez ve taşra teşkilatları arasındaki koordinasyon çalışmaları da değerlendirildi

.

'uzaktan eğitim'

İlk defa bu yıl uygulamaya geçen ve 1. Ve 2. Dönemde birer hafta olarak uygulanan ara tatil bu yıl ikinci dönemde 6 Nisan'da başlayacak. Fakat corona virüs tedbirleri kapsamında bu tatilin öne çekilmesi kararı alınırsa, okul dışındaki eğitim sürecinin aksamaması ve hiçbir öğrencinin mağdur olmaması amacıyla 'uzaktan eğitim' ve 'telafi eğitimi' ile ilgili hazırlıkların planlaması yapıldı. Uzaktan eğitim noktasında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kritik bir rol üstlenecek. Türkiye'nin alanında uzman öğretmenlerinin ders anlatım videolarıyla oluşturulan, dijital kütüphanesi ve yapay zeka altyapısına sahip akıllı yönlendirme sistemiyle yenilenen EBA, öğrencilerin eğitimlerinin akmamasına yardımcı olacak. Böylece öğrencilerin mağdur olması engellenecek.

Ancak Okulların tatil olacağı yönünde henüz bir haber yok. Bu konu bugün Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan korona virüs ile ilgili gelinen son nokta ve alınacak tedbirlere ilişkin toplantıda gündemde gelebilir. Yalnız herkesin yalnızca resmi kanallardan yapılan açıklamaları takip etmesi ve sosyal medyadaki asılsız haberlere itibar etmemesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve bürokratlar katıldı. Toplantı sonrasında İletişim Başkanı Fahrettin Altun, toplantının sonuçlarına ilişkin bir açıklama yapacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 18:43

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER