Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Karantina Kuralları

Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından "Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları" başlıklı paylaşımda bulundu

Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Karantina Kuralları

Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Karantina Kuralları

Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından "Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları" başlıklı paylaşımda bulundu. Bu paylaşımda "Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız" uyarısı yapıldı.

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısı yapıldı. Ayrıca koronavirüs tedbirleri kapsamında evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

"Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın."

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı durumunda

 Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması ve en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasınının önemli olduğu vurgulandı.

Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi "hsgm.saglik.gov.tr" ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi gerektiği belirtildi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, yeni tip korona virüsten (Kovid-19) korunma yollarına ilişkin, "Korunmak çok basit. Maske veya mendil kullanarak tedbir alabilirler. Su içmek en iyi korunma yöntemidir." dedi.

Virüsün, göz, ağız ve burundan solunumla bulaştığını vurgulayan Yediyıldız, gençlerde, çocuklarda görülmediğini, yaşlılarda ve rahatsızlıkları olanlarda ortaya çıktığını aktardı.

Devletimiz koranavirüs ile ilgili alınması gereken bütün tedbirleri almıştır. Bu dakikadan sora da gereken bütün tedbirleri almaya devam edecektir. Sosyal medyada koronavirüsle ilgili asılsız haber yayanlarla ilgili işlem yapılmaktadır. Emniyet yetkilileri, vatandaşlardan konuyla ilgili sadece resmi yetkililerin açıklamalarını dikkate almalarını ve sosyal medyadaki bu tarz asılsız paylaşımlara itibar etmemelerini istedi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 09:08

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER