Yiyeceklerin Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkileri

Bağışıklık sistemi üzerinde hangi yiyeceklerin nasıl etkileri vardır?

Yiyeceklerin Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkileri

Yiyeceklerin Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etkileri

Bağışıklık sistemi üzerinde hangi yiyeceklerin nasıl etkileri vardır?

Turunçgiller:

Portakal, greyfurt, mandalina, limon ve klementin gibi meyvelerdir. Vücut, C vitamini üretemez ve depolayamaz. Bu sebeple sağlık için her gün C vitamini almak gerekir.

Kırmızı biber:

Kırmızı biber, narenciyeden iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir “beta karoten” kaynağıdır. Bu içerikler, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında cilt ve göz sağlığını da korur.,

Brokoli:

Vitamin ve mineraller içerir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve birçok antioksidan içerir. Bağışıklık sistemine olumlu etkilerini koruyabilmek için buharda ve az pişirilmesi öneriliyor.

Sarımsak:

Enfeksiyonlarla mücadelesi, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri, “alisin” gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

Zencefil:

Boğaz ağrısına ve diğer iltihaplı hastalıklara karşı tedavi edici ve koruyucu özellikleri vardır. Kronik ağrıları azaltmaya yardımcı olur; kolesterol düşürücüdür.

Zerdeçal:

Bu baharat, romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıklara karşı anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Araştırmalara göre, zerdeçalda bulunan ve kendine özgü rengi veren yüksek orandaki “kurkumin” konsantrasyonunun egzersize bağlı kas hasarını azaltmaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyen sağlıklı maddeler içermektedir.

Ispanak:

C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele kabiliyetini artırır. Bağışıklığı destekleyen çok sayıda antioksidan ve beta karoten içerir. Brokoli gibi besin değerlerini korumak için az pişirilmelidir. Az pişirme, A vitamini düzeyini de arttırır ve diğer besinlerden oksalik asidin salınmasını sağlar.

Yoğurt:

Bağışıklık dostudur. İçeriğindeki canlı ve aktif kültürler, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini harekete geçirebilir. Ev yapımı sade yoğurtlar tercih edilmelidir. D vitamini açısından zengin bir kaynaktır. D vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur;

Badem:

E vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Bu vitaminin verimli emilebilmesi için yağlar önemlidir. Badem ve fındık, E vitamini zenginidir; ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yarım su bardağı badem, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü sağlar.

Yeşil çay: Aslında genel olarak bitkisel çaylar ve siyah çaylar, bir tür antioksidan olan flavonoidlerin önemli kaynaklarıdır. Yeşil çayın farkı, “epigallocatechin gallate” (EGCG) adı verilen güçlü antioksidan seviyesinin fazlalığıdır. EGCG, bağışıklık fonksiyonunu artırır. Siyah çaylara uygulanan fermantasyon sürecinde EGCG antioksidanlarının çoğu yok olur. Yeşil çay ise fermente edilmez, buğulanır; bu sebeple EGCG korunur.

Papaya:

C vitamini zengini bir meyvedir. Tek bir papaya, günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 224’ünü karşılayabilir. Anti-inflamatuar etkileri olan “papain” adlı bir sindirim enzimine sahip olan papaya, genel sağlık için faydalı potasyum, B vitamini ve folat da içerir.

Kivi: Doğal olarak folat, potasyum, K ve C vitaminleri gibi birçok temel besin içerir. C vitamini, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini artırırken, içeriğindeki diğer besinler vücudun geri kalan kısmında faydalı işlevler görür.

Tavuk: Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Tavuk eti ve suyunun, bazı hastalıkların ilk evresinde önleyici etkisi vardır. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanların etleri, bağışıklık için faydalı besin maddeleri de içerir. Bu etlerde B-6 vitamini seviyesi yüksektir. B-6 vitamini; vücuttaki kimyasal reaksiyonlarda önemli bir rol oynar ve yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati önemdedir.

Ayçiçeği tohumu: “Çekirdek” adı altında tüketilen enfes bir kuruyemiştir. Fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini gibi birçok faydalı besin içerir. E vitamini bakımından son derecede zengindir. Çeyrek fincan ayçiçeği tohumu, günlük önerilen E vitamini ihtiyacının yüzde 82’sini karşılayabilir. E vitamini, güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi işlevini düzenlemek ve sürdürmek için önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 14:46

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER