Korona Virüsünü Yendi

Wuhan'da bir Çinli, korona virüsünü yenen en hasta olarak kayıtlara geçti.

Korona Virüsünü Yendi

Korona Virüsünü Yendi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80'den fazla ülkeye yayıldı ve hastalığa yakalananların sayısı dünya çapında 100 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü ve virüsün görüldüğü ülkelerin paylaştığı resmi rakamlarda virüsten kurtulan hastalarla ilgili veriler de yer alıyor.

Covid-19 ismi verilen virüsün öldürme oranı yaklaşık yüzde 3.

Wuhan'da 100 yaşında bir Çinli, korona virüsünü yenen en yaşlı insan olarak kayıtlara geçti.

Çin'de ortaya çıkan ve dünya genelinde 3 bin 800'den fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüsünü, 100 yaşındaki bir Çinli yenerek bu virüsü yenen en yaşlı insan, oldu. 24 Şubat'ta korona virüs teşhisi konulmasıyla Wuhan'da bir hastaneye kaldırılan 100 yaşındaki adam, iyileşti ve taburcu edildi.

Yaşlı adamın, alzheimer, hipertansiyon ve kalp problemlerinin de olduğu açıklandı , Korona hastası yaşlı adamın tedavisinde anti-viral ilaçlar, plazma transfüzyonları ve geleneksel Çin tıbbı kullanıldığı belirtildi. Yaşlı adamla beraber 80 hastanın daha iyileşerek, taburcu edildiği bildirildi.

Covid-19’a karşı henüz özel bir ilaç bulunmuyor. Uzmanlar, karantinaya alınan hasta için genellikle sezonluk grip hastalarına uygulanan rutin tedaviyi tavsiye ediyor.

Solunum yolları rahatsızlığı olarak kendini gösteren virüs, daha çok 70 yaş üzeri hastalarda ölümcül seyrediyor. Daha genç hastalarda ise, bağışıklık sistemiyle ya da solunum yollarıyla ilişkili rahatsızlıklar ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Virüsten kurtulanlarda hastalığın tekrarladığına dair bir veri henüz yok.

Meb Personel

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER